A B12 vitamin is részt vesz az – úgynevezett – mielinhüvely előállításában. Ha a szervezetben kevés a B12 vitamin, akkor nem képes ellátni az idegek megfelelő működésével kapcsolatos feladatát, vagyis a mielinhüvely képződése akadozni kezd. A hiányos védőburok miatt számos idegrendszeri funkció sérülhet – így előfordulhat, hogy az idegek téves jeleket közvetítenek, vagy, ami talán még rosszabb, egyáltalán nem közvetítenek jeleket.
A B12 vitamin olyan létfontosságú hatóanyag, amelyre a szervezet számos funkciójának és rendszerének szüksége van – köztük az idegrendszernek. Ha kevés a B12 vitamin, az abból adódó idegrendszeri zavarok megannyi tünetet eredményezhetnek, például koncentrálási nehézségeket vagy feledékenységet. Olvasson tovább, hogy megtudja, milyen szerepet játszik a B12 vitamin az idegrendszerben, és hogyan járul hozzá annak megfelelő működéséhez.
B12 VITAMINHIÁNY ESETÉN AZ IDEGEKET IS TÁPLÁLNI KELL:
B12 VITAMINNAL AZ ÉP IDEGEKÉRT
Az egészséges, tökéletesen működő idegek felbecsülhetetlen értékűek: nemcsak fontos – például a külvilágból érzékelt – információkat továbbítanak az agynak és a gerincvelőnek, hanem fordítva is: mindkét kapcsolóközpontból parancsokat továbbít a test összes területére – a fejbőrtől a kislábujj hegyéig. Annak érdekében, hogy e jelek továbbítása minél gyorsabban és hibátlanul menjen végbe, minden egyes idegsejtet egy speciális, idegműködési szempontból vezetőképes réteg (a mielinhüvely) vesz körül, akár egy védőburok.
A B12 vitaminhiány idegrendszert érintő tünetei a következők lehetnek:
- feledékenység,
- koncentrálási zavarok,
- pszichés problémák,
- idegfájdalom,
- megváltozott hőérzet,
- látászavarok,
- izomgyengeség,
- bizonytalan járás,
- zsibbadás, illetve bizsergés a kéz- és lábfejeken.
Ha ilyen tüneteket észlel magán, fontos, hogy ne írja automatikusan az életkor vagy a stressz számlájára. Jusson eszébe, hogy hiány esetén B12 vitaminnal erősítheti az idegrendszerét, ezáltal pedig enyhítheti a tüneteit.
VITAMINNAL ELŐSEGÍTHETJÜK IDEGEINK MEGFELELŐ MŰKÖDÉSÉT?
A B12 vitaminhiány okozta idegrendszeri zavarok csökkentése érdekében a vitaminhiány pótlására van szükség. A legtöbb esetben a B12 vitaminban gazdag étrend nem elég, mivel ahhoz, hogy a raktárak újra feltöltődjenek, emelni kell a bevitt B12 vitamin mennyiségét. Azoknak ajánlatos olyan készítményt alkalmazniuk, amely további B12 vitaminnal látja el a szervezetet, akik esetében megnövekedett a B12 vitaminszükséglet, akik vegetáriánus életmódot folytatnak, vagy akik B12 vitamin felszívódási zavarral küzdenek. Egy tanulmány szerint naponta legalább 600 mikrogramm B12 vitamin szükséges a kialakult hiány hatékony pótlásához1. Minél nagyobb a dózis, annál jobb. A tablettánként 1000 mikrogramm dózisú B12-vitamin Ankermann®egyszerűen és hatékonyan látja el a szervezetet nagy mennyiségű B12 vitaminnal – ideális forrás az idegrendszer számára B12 vitaminhiány esetén: a tünetek enyhülhetnek, a hosszabb távú neurológiai következmények pedig elkerülhetők.
1Eussen et al. Oral cyanocobalamin supplementation in older people with vitamin B12 deficiency: a dose finding trial. Arch Intern Med 2005;165:1167-1172. Ebben a vizsgálatban nem B12-vitamin Ankermann® tablettát alkalmaztak.
A B12-vitamin Ankermann® további előnye, hogy B12 vitaminhiány esetén képes elősegíteni az idegrendszer megfelelő működését még erősen stresszes, kimerítő időszakban is. Aki állandó feszültségben él, gyorsan ördögi körben találhatja magát: A munkahelyi vagy magánéleti mókuskerék, az állandó határidők ugyanúgy levertséget, kimerültséget vonnak maguk után, mint a gyász, az aggodalom, vagy a fizikai teljesítőképesség határainak feszegetése. Azonban nemcsak a kedélyállapotra vannak hatással, hanem az emésztést és különösen a B12 vitamin felszívódását is negatívan befolyásolják. Ezen kívül a B12 vitamintól függő, a testi és a pszichés reakciók stresszé alakításáért felelős hírvivő anyagok termelése is növekszik.
Mindez hamar B12 vitaminhiányhoz, és ebből eredően kimerültséggel járó tünetekhez, valamint idegrendszeri zavarokhoz vezethet. Emellett a B12 vitaminhiány vérképződési rendellenességeket, például vészes vérszegénységet is okozhat.